Om SISU Förlag

SISU Förlag är idrottens förlag. Sedan 1992 har vi verkat för att utveckla idrotten och förbättra hälsa och livskvalitet hos den breda allmänheten. Det har varit en spännande resa från tryckt media med klassisk bokproduktion till att vi nu lägger allt större fokus på digitala lösningar. Vi tar fram utbildningsmaterial som är tillgängliga och pedagogiska – både i tryckt, digital och blandad form. Allt för att vara med och utveckla idrottens utbildningar.

Synpunkter & feedback

SISU Förlags utgivning är inriktad på utbildningslitteratur av hög kvalitet inom områdena idrott och hälsa. Saknar du något i vårt sortiment? Du kanske har sett någon utländsk bok som du tycker borde översättas, en intressant forskningsrapport som borde utvecklas, en bra ledarfilosofi som borde skrivas ner? Hör av dig till oss!

Vi tar gärna emot tankar och idéer, manuskript och synopsis till kundtjanst@sisuforlag.se

Under vissa perioder får vi många manuskript skickade till oss och det kan ibland dröja innan vi hinner bedöma dem. Vi har tyvärr inte möjlighet att ge kommentarer kopplat till de manus vi tackar nej till. När det gäller insända, ej beställda manuskript åtar vi oss inte att bekräfta att vi har mottagit dem och vi återsänder dem inte om de kommer per post.

Vi som jobbar på SISU Förlag

Fredrik Enander

Förlagschef

fredrik.enander@sisuforlag.se

08-699 60 54

Sandra Steiner

Produktägare

sandra.steiner@sisuforlag.se

08-699 60 56

Jonna Van Dijk

Projektledare

jonna.vandijk@sisuforlag.se

David Öhrling

Innehållsproducent

david.ohrling@sisuforlag.se

08-699 62 42

Ninni Hedström

Projektledare

ninni.hedstrom@sisuforlag.se

08-699 62 19

Cecilia Engvall

Innehållsproducent

cecilia.engvall@sisuforlag.se

08-699 62 24

Anders Stjerndahl

Projektledare

anders.stjerndahl@sisuforlag.se

08-699 62 38

Malin Åström

Innehållsproducent

malin.astrom@sisuforlag.se

Mattias Jaurinder

Verksamhetsledare & SF-kontakt

mattias.jaurinder@sisuforlag.se

08-699 62 86

Jocke Westblad

Teknisk pedagog

joakim.westblad@sisuforlag.se

08-699 62 85

Caroline Larsson

Marknadsadministratör

caroline.larsson@sisuforlag.se

08-699 60 55